Blog Single Post

מיני פנטהאוז בתל אביב, רונית פראג בן עמי, תיכנון ועיצוב פנים

חשיבה מחוץ לקופסא – חשיבה יצירתית

 

אנחנו חיים כיום בעולם גלובלי בו אנו מעורבים בכל מה שקורה סביבנו ונחשפים לכמויות מידע גדולות מאד. על מנת להתמודד עם המידע והידע הנדרשים מאיתנו, אנחנו צריכים לגלות חשיבה יצירתית וגמישות מחשבתית.

תהליך יצירתי יכול להיות זהה בתחומים שונים כגון: באומנות, במדע, בעסקים או בכל תחום אחר, אבל הוא שונה מאדם לאדם ומושפע מניסיון קודם, רקע וייחודיות. אך מהי למעשה אותה "קופסא" שכולנו רוצים לחשוב מחוצה לה?

"קופסא" היא מצב קיים לא מספק, עם מגבלות, מעין "קבר מחשבתי", חשיבה מחוץ לקופסא למעשה מחזירה אותנו לחיים, מרחיבה לנו את גבולות החשיבה, ומאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם מצבים של שינוי, חוסר וודאות ולפתח תקשורת בין אישית טובה יותר. חשיבה מחוץ לקופסא מאפשרת מימוש עצמי.

יצירתיות היא תכונה מולדת, ילדים יצירתיים מטבעם, אולם במהלך השנים אנחנו מבלים במסגרות שונות, אשר לכל אחת מהן חוקים והגדרות משלה, הגורמים לנו לעיתים לאבד את החשיבה היצירתית ולשקוע בקיבעון מחשבתי.

אנשים שהם פחות יצירתיים אלו אנשים בדרך כלל בעלי דפוס מחשבה מקובע, חסרי בטחון הפוחדים מדעה של אחרים.

אנסה לתת לכם מספר דרכים "לעורר" מחדש את החשיבה היצירתית שלכם:

  • לסמן את המטרה
  • להפעיל את החושים: לגלות ערנות גם בפעולות יומיומיות שגרתיות, ולא לדבוק בהרגלים. לדוגמא: ללבוש בגד בסגנון חדש, לבקר במקומות חדשים, לצאת לטבע, מוזיאון, אופרה וכדו' .
  • הראש שלנו הוא כמו רשת כבישים ומחלפים, בהם עובר מידע רב במהלך היום. הכבישים בראש שלנו כמו הכבישים בחוץ – סובלים מ"שעות עומס" , לכן רצוי לנסות לחשוב בשעות הפחות עמוסות כגון מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה.
  • פתרון יצירתי הוא בדרך כלל משהו חדש לא מוכר, לכן רצוי לחשוב במילים פשוטות מחיי היומיום. קל יותר לחשוב במושגים מוכרים שאנחנו מבינים את מהותם. לדוגמא צרוף המילים "נושאת מטוסים" הוא חיבור של שתי מילים מוכרות שיוצרות עולם חדש – אוניה בים שמשמשת כשדה תעופה .
  • כדאי להקשיב לילדים, כמו שציינתי קודם יצירתיות היא תכונה מולדת, לילדים יש חשיבה יצירתית ללא עכבות חברתיות. לכן כדאי להסתכל על הילדים וללמוד מהם. ילד קטן לא יודע שכדי להדליק את מסך הטלביזיה צריך ללחוץ על כפתור בשלט, הוא ינסה ללחוץ על המסך עצמו, מה שאולי הביא להמצאת מסך המגע.
  • לא להילחץ, ליהנות ולא לפחד לטעות. הרבה פעמים דווקא הטעויות מביאות לפתרונות חדשים שלא חשבנו עליהם. כך למשל עוגיות השוקולד צ'יפס נוצרו לראשונה ע"י רות וויקפילד, כאשר רצתה לאפות עוגיות שוקולד ונגמרה לה אבקת הקקאו. היא חשבה שאם תשים במקומן קוביות שוקולד הן ימסו ויהוו תחליף לקקאו, ההמשך כבר ידוע.

בעיצוב פנים היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסא הן המפתח, הן יוצרות את השפה והייחודיות של כל מעצב, גורמות לנו להיות מקוריים, בעלי תעוזה וכמובן עוזרות לנו לממש את עצמנו בכל פרויקט מחדש.

במהלך עבודתי אני כל הזמן שואבת השראה מהעיר, מהטבע, מהאנשים שמקיפים אותי, מתערוכות בארץ ובחו"ל ומשלבת אותם בתהליך העיצוב והיצירה. חושי פעילים ואני ערנית לקליטת מידע חדש מהם ליצירת פתרונות עיצוביים חדשניים ומקוריים.